Czy można uczyć bhp wieczorem? - szkolenie bhp

szkolenie bhp

Kwalifikacje pracownika branży BHP

Praca jako specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy wymaga od osoby posiadania odpowiednich kwalifikacji. Firma działająca w branży BHP zatrudnia odpowiednich specjalistów, którzy posiadają wiedzę oraz wykształcenie w zakres

Czy można uczyć bhp wieczorem? - szkolenie bhp szkolenie bhp
ie pełnienia służby BHP. Można wyróżnić kilka szczebli pełnienia służby związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy. Podstawowym szczeblem w firmie BHP jest bycie inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, potem można wymienić starszego inspektora do spraw BHP. Kolejnymi szczeblami kariery w branży BHP są specjalista do spraw bezpieczeństwa, starszy specjalista oraz główny specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Żeby rozpocząć pracę jako inspektor do spraw BHP należy posiadać zawód technika BHP, który zdobywa się poprzez ukończenie szkoły o odpowiednim profilu. Starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy można zostać po ukończeniu wyższego wykształcenia na kierunku związanym z BHP. Jedynie osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie może prowadzić szkolenia BHP.


Czym są audyty BHP

Jedną z usług oferowanych przez firmę BHP jest przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa w danym przedsiębiorstwie. Audyt BHP polega na niczym innym, jak na sprawdzeniu czy dana firma spełnia odpowiednie wymagania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Samo pojęcie audytu oznacza niezależną ocenę danego systemu lub procesu przez zewnętrzną firmę. Jeśli więc zlecamy wykonanie audytu bezpieczeństwa, oznacza to powierzenie oceny spraw związanych z BHP odpowiedniej firmie. Każdy pracodawca musi stosować się do przepisów BHP wynikających z Kodeksu pracy, ponieważ za ich nieprzestrzeganie mogą grozić pracodawcy różne sankcje. Audyt BHP jest niezwykle przydatną usługą, dzięki której pracodawca dowiaduje się od specjalistów o tym, czy jego firma spełnia odpowiednie wymagania pod względem bezpieczeństwa. Po wykonanym audycie, czyli po ocenie przeprowadzonej przez specjalistę do spraw BHP, pracodawca otrzymuje szczegółowy raport z ewentualnymi uwagami, co należałoby polepszyć w kwestii bezpieczeństwa.


Prowadzącymi takie kursy są zazwyczaj specjaliści

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak w praktyce wyglądają szkolenia bhp. Jest to oczywiście zasadne pytanie, gdyż szczególnie nowo przyjmowani pracownicy mogli nie mieć z nimi do czynienia. W jaki więc sposób można najogólniej opisać takie kursy? Otóż najprościej rzecz ujmując polegają one na przekazanie słuchaczom wiedzy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy. O tym w jaki sposób dbać o życie swoje i współpracowników powie fachowy inspektor. Oczywiście takiej wiedzy nie sposób przekazać w ciągu godziny lub dwóch, dlatego też szkolenia bhp muszą swoje trwać. Niemniej jednak bez względu na czas ich realizacji zdecydowanie polecamy, aby starać się wynieść z nich jak najwięcej informacji. Prowadzącymi takie kursy są zazwyczaj specjaliści świadczący również inne usługi. Popularny w ostatnich latach stał się outsourcing bhp, który pozwala w sposób kompleksowy zadbać o kwestie zawodowego bhp. Warto też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadawać jak najwięcej pytań, aby móc je na bieżąco rozwiewać.


Klasyfikacja okresowych szkoleń BHP

Okresowe szkolenia BHP są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP często zajmuje się przeprowadzaniem kursów BHP, które są obowiązkowe dla pracowników oraz pracodawców. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest niezwykle istotne, ponieważ wynika z przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Można wyróżnić kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są podzielone ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ponadto poszczególne rodzaje okresowych kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności i składają się z innej ilości godzin lekcyjnych. Rodzaje okresowych szkoleń BHP to szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracodawców i osób kierujących innymi pracownikami, a także szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Ponadto można wyróżnić jeszcze szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjnych.