Od kiedy zmiany w tym jak szkolić z bhp w Białymstoku? - szkolenie bhp

szkolenia bhp białystok

Zwolnienie ze szkolenia BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpow

Od kiedy zmiany w tym jak szkolić z bhp w Białymstoku? - szkolenie bhp szkolenia bhp białystok
iednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.


Jak długo są ważne okresowe szkolenia BHP

Okresowe szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz pracodawców. Istnieje kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są dostosowane do stanowiska zajmowanego przez pracownika. Okresowe szkolenia BHP posiadają określony termin ważności, który może się różnić w zależności od szkolenia. Najkrótszy termin ważności posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, który wynosi 3 lata. Jest tak dlatego, że praca na takim stanowisku jest bardziej niebezpieczna i wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wypadku lub innej niebezpiecznej dla pracownika sytuacji. Zaś najdłuższy okres ważności, bo wynoszący sześć lat, posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników biurowych. Okresy ważności poszczególnych rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają z przepisów BHP. Ważne jest więc powtarzanie szkoleń BHP co jakiś czas, także w celu lepszego przyswojenia i ugruntowania wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.


Zmiana w przepisach BHP

Przepisy regulujące sprawy związane z BHP znajdują się w Kodeksie Pracy, który stanowi akt normatywny zawierający zbiór przepisów dotyczących wszystkich pracodawców oraz pracowników. Firma zajmująca się świadczeniem usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, takimi jak chociażby szkolenia BHP, zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników znających się na bieżących przepisach. W sytuacji, gdy pracodawca nie jest pewien czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu BHP, dobrze jest skorzystać z usługi audytu bezpieczeństwa. Audyt BHP jest przeprowadzany przez zespół specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przeprowadzenie audytu, czyli inaczej oceny danych procesów w firmie, pozwoli pracodawcy na dowiedzenie się, czy spełnia odpowiednie wymagania związane z BHP. Same przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy mogą ulegać zmianie oraz aktualizacji, warto więc regularnie sprawdzać, czy firma spełnia bieżące wymagania regulowane przez przepisy BHP.


Czym jest karta szkolenia wstępnego

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.